Cele kolekcjonerskie


ELS i hologram – co to?

ELS jest to skrót od nazwy elektroniczna legitymacja studencka. Jest to dokument wydawany studentom w momencie przyznawania im statusu studenta. Ma wygląd plastikowej, zielonej karty. Legitymacja studenta potwierdza status studenta, uprawnia do korzystania ze zniżek studenckich. Dokument ma określoną datę ważności. Ta data jest laserowo naniesiona właśnie na hologram. Hologram jest to trójwymiarowa nalepka z zabezpieczeniem “plastra miodu”. Na naklejce widnieje orzeł oraz wyżej wspomniana data ważności.

Kolekcjonowanie hologramów

Hologramy są naklejane przez osobę uprawnioną, pracującą w dziekanacie. Nalepka jest przyznawana na początku każdego semestru, kiedy już zaliczone są wszystkie egzaminy z sesji egzaminacyjnej. Po zakończeniu studiów pola przeznaczone na hologramy pozostają puste. W sercach wielu studentów rodzi się pragnienie, aby na nowo zacząć kolekcjonować hologramy. Autentyczne naklejki studenckie można zamówić przez internet w celach kolekcjonerskich. Posiadają one wszystkie wymagane przez ministerstwo zabezpieczenia. Mają także laserowo naniesioną datę. Jest możliwość zakupienia archiwalnych wydań nalepek semestralnych, który już dawno straciły swoją aktualność. Ku uciesze absolwentów można również dostać najnowszą naklejkę ELS z datą 31-10-2018.

Po co zbierać nalepki studenckie?

Hologramy ELS zbiera się najczęściej z sentymentu do czasów studenckich. Są jednak osoby, które mają zupełnie odmienne motywacje. Z racji tego, że nalepki sprzedawane na różnych stronach internetowych są autentyczne – studenci, którzy nie zdali sesji kupują hologramy i przyklejają je na swoje legitymację. Jest to jednak niezgodne z prawem. Zakup naklejek jest legalny tylko w celach kolekcjonerskich. Najwięcej kolekcjonerów jest w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu i Lublinie.

Naklejka studencka 31-10-18 – zobacz nowy hologram do kolekcji!