Dom studencki


Czym jest dom studencki?

Dom studencki, inaczej akademik, to budynek z pokojami dedykowany wszystkim studentom, którzy  mieszkają daleko od miejsca studiowania. W akademiku może być nawet kilkaset miejsc przeznaczonych do zamieszkania. Każda większa uczelnia w Polsce posiada swój dom studencki, jeden lub kilka. Odpowiedzialność za nie bierze właśnie uczelnia. Domy studenckie są usytuowane w dogodnej lokalizacji, tak by studenci mogli spokojnie dotrzeć na swoje zajęcia. Największe miasteczko akademickie, czyli przestrzeń na której są domy studenckie, znajduje się w Krakowie i należy do Akademii Górniczo-Hutniczej.

Kto może zamieszkać w domu studenckim?

W domu studenckim mogą zamieszkać osoby, które są wpisane na listę studentów. W zależności od regulaminu akademika, miejsca w pokojach są przydzielane na semestr, rok lub dłużej. W rekrutacji do domów studenckich najczęściej są brane pod uwagę odległość miejsca zamieszkania od uczelni oraz zarobki w rodzinie. Wyposażenie akademików jest różne, niektóre pokoje posiadają prywatną łazienkę oraz aneks kuchenny, a w niektórych te pomieszczenie są wspólne. Za akademik należy płacić czynsz, jednak jest on niższy niż średni czynsz za wynajem pokoju prywatnie.

Jaki wpływ na mieszkanie w domu studenckim ma legitymacja studencka?

Dostanie miejsca w akademiku bez legitymacji studenckiej jest niemożliwe. To właśnie ona jest dowodem na to, że osoba ubiegająca się o miejsce jest aktywnym studentem oraz ma prawo do miejsca w akademiku. Co więcej, legitymacja musi być ważna, czyli musi mieć naklejone na odwrocie hologramy z aktualną datą. Hologramy są rozdawane na uczelniach co semestr. Jedynym sposobem na posiadanie naklejek przez osoby, które już nie studiują, jest rozpoczęcie ich kolekcji.

31-10-18 naklejka na legitymację – kup do kolekcji!