Filatelistyka


Filatelistyka – czas na nowe definicje?

Filatelistyka to jedna jedna z perspektyw dla kolekcjonerów, rodzaj hobby skupiony wokół szeroko rozumianej oferty pocztowych atrybutów (znaczki, koperty, nowodruki).W XIX wieku i później zasadniczo za filatelistykę uważano kolekcjonowanie znaczków pocztowych. Obecnie terminu używa się coraz częściej na przykład w stosunku do hologramów, nalepek trójwymiarowych, których wzór został naniesiony na folię laserowo. Naklejka hologramowa, zwana znaczkiem XXI wieku, z uwagi na bezpieczeństwo dokumentu, wyparła inne formy uwierzytelniania dokumentów (pieczątki, znaczki opłat).

Nowe hobby – nowa filatelistyka

Z uwagi na brak odpowiedniego terminu dla tej formy kolekcjonerskiej, gromadzenie hologramów w klaserach wciąż określa się mianem filatelistyki. Występuje jednak spora różnica między kolekcjami hologramowymi a zbiorami filatelistycznymi, zatem niewykluczone, że wkrótce pojawi się nowa nazwa dla tej pasji. Naklejki, które niegdyś wyłącznie decydowały o ważności legitymacji studenckiej i były wydawane raz na semestr w dziekanatach uczelni. Hobby staje się coraz popularniejsze wśród mieszkańców nie tylko dużych miast (Warszawa czy Kraków), ale też małych środowisk, z których rekrutują się obecni i byli studenci AGH, Uniwersytetu Warszawskiego czy Politechniki Gdańskiej.

Kłopoty z “nową filatelistyką”

Mimo że znaczki hologramowe z ofert dla kolekcjonerów nie ustępują standardem tym uczelnianym (naniesiona laserowo przezroczysta data, symbol orła), pamiętać należy, że używanie tych naklejek (na przykład w celu uzyskania zniżek studenckich) jest nielegalne i niemoralne. Każdy były posiadacz indeksu musi mieć świadomość tego, że teraz jest już tylko kolekcjonerem, a znaczek ELS uczelni może traktować jedynie jako eksponat – fajny znaczek – i ewentualnie dodać go do swojego zbioru różnych szkolnych pamiątek (legitymacja szkolna, karta studencka, dokument ISIC).

Hologramy dla studentów 31.10.2018 – zamów naklejkę i zostań filatelistą!