Holografia


Czym zajmuje się holografia?

Jest działem fizyki, konkretnie optyki, który zajmuje się techniką tworzenia obrazów przestrzennych metodą rekonstrukcji fal świetlnych. Holografia powoli wypiera klasycznie rozumianą fotografię, a zainteresowanie trójwymiarowym, przestrzennym zapisem zyskuje, zwłaszcza w środowiskach studenckich, coraz większą popularność. Oprócz tradycyjnych hologramów coraz większą popularnością cieszy się tzw. holografia 3d. Obraz holograficznyi emitowany jest z projektora i można go podziwiać w przestrzeni – to atrakcyjny sposób prezentowanie przedmiotów, ceniony np. w marketingu. Początkujący pasjonaci holografii zaczynają jednak od tańszych ofert, np. zbiorów znaczków hologramowych lub kolekcjonerskich wersji ELS.

Holografia – ukryta w złocie przestrzeń

Kolekcjonerzy zbierają hologramy i chronią w specjalnych klaserach jak niegdyś typowi filateliści zabezpieczali cenne znaczki. Dla studenta nalepka hologramowa przedstawia oczywiście wartość użytkową – decyduje o zniżkach i pokazuje akademicką przynależność. W dużych miastach jak Warszawa, Kraków czy Łódź studenci są wyjątkowo dumni z błyszczących identyfikatorów, stąd pewnie narodziła się moda na holograficzne hobby. A od niego już tylko krok do tego, by w przyszłości wykorzystywać produkty nowoczesnej holografii w pracy zawodowej.

Holografia – od zabawy do kompetencji

Sprzedawcy nalepek hologramowych przypominają jednak kupującym, że oferta sprzedażowa może służyć jedynie celom hobbystycznym. Naklejanie znaczków, nawet z laserowym przezroczystym napisem (data w formacie 31-10-18), tworzonym w technologii 2d/3d, na uniwersytecki dokument (legitymacja ELS), jest niezgodne z prawem. Kupujący musi mieć świadomość faktu, że połyskujący złotem kawałek folii, mimo wszelkich podobieństw z oryginałem (blokada “plaster miodu”), może pozostać wyłącznie częścią zbioru osobliwej kolekcji. W zawodowej przyszłości niejeden absolwent Politechniki Warszawskiej czy innych szkół technicznych – z Dęblina, Szczecina czy Rzeszowa –  przypuszczalnie będzie miał okazję pracować z najnowszymi zdobyczami techniki holograficznej i wykorzystywać możliwości trójwymiaru w pracy cywilnej i wojskowej.

Hologram na ELS 31-10-2018 – zobacz nasze najnowsze nalepki w atrakcyjnej cenie!