Hologram naklejany na legitymację studencką


Czym jest hologram naklejany na legitymację studencką?

Naklejki z hologramami to pieczątki i stemple XXI wieku. Służą uwierzytelnianiu dokumentów takich jak legitymacje studenckie (ELS), międzynarodowe karty (ISIC) i inne ważne dokumenty, dzięki którym studenci, choć nie tylko oni, uzyskują ulgi i przywileje. Sam hologram to niewielki kawałek folii poddanej laserowej obróbce w celu uzyskania misternego, jedynego w swoim rodzaju wzoru. Elementem nadruku hologramowego jest znak orła oraz data określająca termin ważności dokumentu, która po przyklejeniu naklejki staje się przeźroczysta. Po upływie daty ważności student jest zobowiązany udać się do dziekanatu uczelni po nową nalepkę. Gwarantują mu to jego studenckie prawa.Niekiedy ELS, jak to ma miejsce w przypadku UKSW, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego czy Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, jest jednocześnie kartą miejską i płatniczą.  Takie możliwości stworzyły swoim studentom także szkoły wyższe w Poznaniu, Łodzi, Krakowie i innych miastach.

Znaczek z hologramem – sposób użycia?

Naklejkę semestralną na ELS otrzymuje student w dziekanacie uczelni. Jeśli oderwie nalepkę, zniszczy go i pozbawi się tym samym studenckich ulg. Ta jednorazowość użycia znaczka ma oczywiście za zadanie zapobiegać oszustwom, a wśród zabezpieczeń hologramu występuje najistotniejsza jest. blokada  tzw. „plastra miodu”. Używanie tych nalepek hologramowych w celu uzyskania jakichś korzyści (np. bilet ulgowy) jest bezprawne i karalne. Kolekcjonerskie hologramy to po prostu fajne znaczki, a ich gromadzenie przypomina pasję filatelistyczną.

Naklejanie hologramu na legitymację – czy jest nielegalne?

Nie, jeśli sama legitymacja jest elementem kolekcji, a nie urzędowym dokumentem, który potwierdza tożsamość i związek z uczelnią wyższą.W dużych miastach jak Warszawa czy Kraków, a także Łódź młodzi ludzie, zafascynowani życiem studenckim, zbierają naklejki przypominające hologramy ELS różnych ośrodków akademickich. Dzięki swoim zbiorom stają się choć na chwilę, w zaciszu domowym, jednocześnie studentami Uniwersytetu Warszawskiego, SGGW, słynnej na całą Polskę krakowskiej AGH czy klimatycznej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.Także byli studenci chętnie gromadzą atrybuty innych uniwersytetów, a być może dzięki pasji kolekcjonerskiej znów rozpoczną naukę na studiach.

Naklejka ELS 31-10-18 – kup teraz, aby uzupełnić swoją kolekcję!