Maturzysta


Co robić po maturze?

Jest to często zadawane pytanie wśród maturzystów. Podjęcie decyzji co robić po maturze jest bardzo trudno. Abiturienci zastanawiają się czy podjąć pracę czy jednak warto pójść na studia. Jeśli do pracy – to do jakiej? Jeśli na studia – do jakiego miasta? Warszawy, Krakowa czy Łodzi? Na jaką uczelnie? Czy to będzie UKSW, UJ czy KUL? Wtedy pojawia się problem jaki kierunek wybrać. A może jednak uczelnia prywatna.

Idę na studia

Wraz z podjęciem decyzji o pójściu na studia zaczynają się strome schody. Trzeba zarejestrować się w specjalnym programie, wypełnić elektroniczny formularz i zapisać się na kierunek bądź kierunki w danej uczelni, niekoniecznie jednej. Za złożenie dokumentów pobierana jest od przyszłych studentów opłata. Następnie należy czekać na wyniki rekrutacji. Później dostaje się wyniki w wersji elektronicznej i zawozi się dokumenty do wybranej uczelni, na wybrany kierunek. Następny krok to już rozpoczęcie roku akademickiego, podczas którego dostaje się elektroniczną legitymację studencką z trójwymiarowym hologramem opatrzonym laserowo naniesioną datą. Wtedy można już mówić o oficjalnym statusie studenta.

Rozpoczęcie studiów

Dostając legitymacje zostajemy wpisani do listy studentów do systemu usos. Student zapisany jest do dziennika elektronicznego, może zobaczyć swoje przedmioty, cały plan, wysłać podanie czy poznać wymagania od poszczególnych wykładowców. Jeśli wybiera się studia jednolite przez cały tok studiów zbiera się przynajmniej 10 hologramów ELS. W przypadku powtarzania semestru może być ich więcej. Niejednokrotnie studenci nie chcą kończyć swojej przygody z naklejkami ELS i kolekcjonują takie nalepki kupując je w sklepach kolekcjonerskich.

Nalepka na ELS 31-10-2018 – zobacz nowe hologramy do kolekcji!