Studia zaoczne


Wszystko o studiach niestacjonarnych

Dawniej na studia niestacjonarne mówiono studia zaoczne. Ta forma w języku potocznym występuje do dziś. Niestacjonarny system studiów opiera się na tzw. zjazdach. Zazwyczaj odbywają się co dwa tygodnie i trwają od piątkowego popołudnia do niedzieli. Na niektórych uczelniach najlepsi studenci otrzymują propozycję przejścia na system stacjonarny, co zwolni ich z opłat. Na wyżej omówiony system studiów najczęściej decydują się osoby, które nie dostały się na wymarzony kierunek dziennie albo pracują na pełny etat. Studenci studiów niestacjonarnych mają status studenta. Posiadają tradycyjną legitymację studencką ELS opatrzoną hologramem z laserowo umieszczoną datą ważności dokumentu.

Koszt studiów niestacjonarnych

Opłacenie studiów niestacjonarnych wymaga już wyższych zasobów pieniężnych niż studia stacjonarne. Można wywnioskować, że miesięczny koszt na przeciętnym kierunku nie przekroczy 1000zł. Jednak do tej ceny należy doliczyć koszty zakwaterowania i życia.  Są jednak studencki, których stać na kolekcjonowanie hologramów i nieustanne poszerzanie swoich zbiorów o nowe , aktualne nalepki.

Zalety studiów niestacjonarnych

Niewątpliwie największą zaletą studiów niestacjonarnych jest możliwość pracy na pełen etat. Zapewnia to studentom pełną niezależność finansową. Praca podczas studiów pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie, które umożliwi po zakończeniu studiów znaleźć bardzo dobrze płatną pracę w wyuczonym zawodzie.

Problemy studentów w systemie niestacjonarnym

Najczęstszym problemem jest brak pieniędzy lub zmęczenie życiem podzielonym pomiędzy pracą, a szkołą. Poza tym tacy studenci na uczelni są zazwyczaj co dwa tygodnie. W razie świat czy ferii ta nieobecność może się znacznie wydłużyć. Z tego powodu często zdarza się, że tacy uczniowie przed zakończeniem semestru nie udają się do dziekanatu po naklejkę ELS. Nalepka na legitymacje studencką studencką jest jednak konieczna, by dokument był ważny.  

Hologram na legitymacje 31.10.18 – zobacz zdjęcia i kup nowe nalepki do kolekcji!