Studia


Czy warto zostać studentem?

To pytanie zadaje sobie wiele młodych osób? Czy studia są konieczne do zdobycia dobrej pracy? Studia stacjonarne czy niestacjonarne? Magisterskie, inżyniersko-techniczne? A może lepiej wybrać technikum, czy zawodówkę i mieć szybko dobry “fach”? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Nie idź na siłę

Stwierdzenie utarte, ale nadal aktualne: Rób w życiu to, co Ci się podoba! Nie warto iść na jakiekolwiek studia za radą rodziców, jeżeli interesuje Cię kierunek w technikum czy zawodówce. jeżeli bardzo lubisz zawód i jesteś w tym dobry, są bardzo duże szanse na to, że osiągniesz w nim sukces. Samo wyższe wykształcenie nie zapewnia sukcesu, na polskim rynku jest aktualnie mnóstwo magistrów, którzy i tak nie pracują w swoim zawodzie, bo po prostu… tego nie lubią.

Wybieraj rozsądnie

Jeżeli zdecydujesz, że chciałbyś ukończyć studia wyższe, zastanów się dokładnie co wybrać. Pamiętaj o powyższej zasadzie! W drugiej kolejności warto zorientować się jak wygląda rynek pracy w danym zawodzie. Jeżeli masz kilku faworytów, jest to jakiś sposób wybrania odpowiedniego kierunku. Warto również porozmawiać z osobą wykonującą dany zawód która opowie Ci o plusach i minusach z nim związanych.

Znajdź uczelnie wyższą

Gdy już określisz kierunek, sprawdź na których uczelniach możesz go studiować. Wybierając uczelnię warto sprawdzić opinie w rankingach, jednak na rynku pracy w wielu zawodach liczą się bardziej umiejętności niż dokument ukończenia konkretnej uczelni. Dowiedz się zatem gdzie stawia się na praktykę. Istotnym elementem wyboru uczelni jest również miasto- sprawdź dojazdy ze swojego rodzinnej miejscowości i poczytaj o życiu i atrakcjach w mieście. W końcu spędzisz w nim wiele lat, szczególnie jeśli zdecydujesz się na późniejsze studia doktoranckie.

Sprawdź również nowe hologramy na ELS 31.10.18!