Uniwersytet Jagielloński


Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Najstarsza uczelnia w Polsce jest jednocześnie jedną z najbardziej znanych. Jego historia sięga aż 1364 roku co daje mu miejsce wśród najstarszych uniwersytetów na świecie. Razem z długim stażem wiąże się tradycja i doświadczenie, dzięki czemu Uniwersytet został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Struktura UJ

Na 16 wydziałach przyszły student znajdzie rozległy wachlarz kierunków, w tym prestiżowe prawo, czy medycynę. Liczby potrafią zaskoczyć- UJ tworzy 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych, 2600 osób pozostałej kadry nauczycielskiej, około 50 tysięcy studentów i doktorantów!

Collegium Medicum

Kraków w przeciwieństwie do większości miast w Polsce nie posiada Uniwersytetu Medycznego, jednak kierunki medyczne znajdują się w jednostce UJ- Collegium Medicum. Twór ten wyodrębnił się w 1993 z połączenia 3 wydziałów medycznych: lekarskim, farmaceutycznym i nauk o zdrowiu.

Muzea UJ

Tradycja i kultura krakowska gości również na Uniwersytecie, który prowadzi aż 10 muzeów. Najważniejsze z nich to Muzeum Uniwersytetu jagiellońskiego, w którym znajdują się ok 2000 instrumentów naukowych m.in. arabskie astrolabium z 1054 roku, czy kolekcja globusów z XVI wieku. Znajdziesz tu historię nauk ścisłych.

Znani absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prestiż UJ można ocenić po jego absolwentach: bardziej współczesnych- Wisława Szymborska, Stanisław Lem, Jan Paweł II, czy historycznych- Jan III Sobieski, Jan Długosz czy… Mikołaj Kopernik. Jeśli chcesz poczuć prestiż bycia studentem UJ zamów już dziś kolekcjonerski znaczek z hologramem na legitymację!

Naklejki na legitymacje 31-10-18 już są w naszej ofercie – zobacz!