Skąd się wzięła Elektroniczna Legitymacja Studencka(ELS)?

Ciekawi cię skąd się wzięła Elektroniczna Legitymacja Studencka(ELS) i jak trafiła na polskie uczelnie? Poznaj kilka ciekawych faktów o historii ELS i naklejek na legitymację!

ELS – krótka historia

Przez lata wszystkie polskie szkoły wyższe wyposażały studentów jedynie w papierowe wersje legitymacji. Jednak było to coraz bardziej uciążliwe, zwłaszcza dla tak dużych uczelni jak Uniwersytet Warszawski (UW) czy też Uniwersytet Jagielloński (UJ) w mieście Kraków. Na tych czołowych polskich uczelniach liczba studentów przekracza 40 tysięcy, a każdy kolejny dokument powiększa problem biurokracji w działach administracji. W związku z tym, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał Rozporządzenie, które wprowadziło do polskich uczelni Elektroniczne Legitymacje Studenckie wyposażone w specjalne hologramy ELS.

Do czego służy naklejka/hologram na legitymacji?

Każda elektroniczna legitymacja studenta (ELS) jest wyposażona w wytwarzany laserowo hologram semestralny, który jest dowodem jej wyższości. To właśnie naklejka na legitymacji stanowi jej najważniejszy element, bez którego sam dokument jest praktycznie bezużyteczny. Legitymacja (ELS) posiada chip stykowy, dzięki któremu może służyć jako karta biblioteczna czy też bilet komunikacji miejskiej. Dzięki aktualnej nalepce na legitymację, student ma prawo do licznych zniżek, zwłaszcza przy opłatach komunikacyjnych.

Czy elektroniczne legitymacje mogą się różnić?

Wiele osób zastanawia się czy legitymacja studenta wygląda tak samo na różnych uczelniach. Odpowiedź brzmi: tak. W zapisach wspomnianego rozporządzenia znalazła się zasada ujednoliconego wyglądu Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. Wszystkie miasta – nie tylko te, gdzie studentów jest najwięcej (obecnie Warszawa, Kraków, a także Gdańsk) musiały zastosować się do odgórnych wytycznych dotyczących legitymacji. ELS poszczególnych osób różnią się jedynie danymi osobowymi i tzw. numerem albumu. Każda legitymacja studenta ma jednakowy hologram/ naklejkę ELS, która jest umieszczana na jej rewersie po zakończeniu semestru. Naklejka na legitymacji stanowi jednocześnie jej datę ważności.

 

Legitymacja studencka ma specjalnie wyznaczone miejsce, na którym powinien być umieszczony hologram semestralny.  Jest to niewielka wypukłość w rogu plakietki – właśnie tam trafiają nalepki na legitymację. Wypukłość w miejscu, gdzie mieści się naklejka ELS oznacza obecność układu stykowego, który zawiera zapis danych osobowych studenta. Naklejki na legitymację studenta są potrzebne szczególnie wtedy, gdy nie można odczytać danych zawartych w chipie. Właśnie dlatego kontrolerzy biletów w takich miastach jak  Kraków, Opole czy też Olsztyn często zwracają uwagę na to czy hologram na elektronicznej legitymacji studenta jest rzeczywiście aktualny. Podobnie wygląda sytuacja w takich miastach jak Warszawa, Gdynia, a także Szczecin czy Kielce – legitymacji bez nalepki/hologram ELS nie stanowi bowiem wystarczającego dowodu, że dana osoba jest studentem.

 

NAKLEJKI NA LEGITYMACJE WARSZAWA
tel: 665 635 541 (odpisujemy również na SMSy)
info@hologramynalegitymacje.pl